1 305 – 4 = 1 301 Tytuł:…

1 305 – 4 = 1 301

Tytuł: Bullshit Jobs, a theory
Autor: David Graeber
Gatunek: Ekomomia
★★★★★★★★☆☆

Autor głośnego radykalnego manifestu „On the Phenomenon of Bullshit Jobs” tłumaczy się ze swoich pomysłów. I ja to tłumaczenie akceptuję. W skrócie okazuje się że większość pracy wykonywanej przez ludzi A. D. 2019 nie ma praktycznego uzasadnienia. Coś jak najbardziej jest na rzeczy i warto to przekonanie podbudować jakimś spójnym kawałkiem teorii. Szczególną satysfakcję daje opis najbardziej kontrowersyjnych kwestii typu „dlaczego do diabła kapitalizm produkuje i daje zarobić na zajęciach pozbawionych sensu”. Tutaj Graeber skutecznie i diametralnie zmienia czytelnikom perspektywę i opowiada o zupełnie innej niż kapitalistyczna logice działania wielkich korporacji. Autor jest antropologiem i pracuje na LSE, ta kombinacja daje szersze niż wyłącznie ekonomiczne spojrzenie na temat.

Z książki dowiemy się też między innymi jakie społeczne procesy doprowadziły do obecnej sytuacji i jakie moralne skutki ma marksowska alienacja produkcji i pozbawienie ludzi poczucia sensu.

Jeśli masz poczucie że twoja praca nie ma sensu to jest spora szansa że tak jest w istocie. Być może znajdziesz opis swojego stanowiska pod jednym z 5 wyróżnionycb przez autora głównych typów „Gównianej Pracy”. Przeczytaj tę książkę jeśli pracujesz lub pracowałaś/eś w korpo. Albo jeśli potrzebujesz powodów żeby korporacji nienawidzić.

Książka dopiero czeka na polskie tłumaczenie, ale jestem przekonany ża takowe powstanie.

Tytuł: Elegia dla Bidoków
Autor: J. D. Vance
Gatunek: Socjologia
★★★★★★☆☆☆☆

Książka o bardzo buńczucznym tłumaczeniu tytułu „Hillbilly Elegy” negatywnie mnie zaskoczyła. Jest to opowieść człowieka który wyszedł ze środowiska white trash na ludzi a nawet więcej, gdyż został prawnikiem po Yale. I te fakty tłumaczą doskonale styl i sposób prowadzenia narracji. Rzecz jest napisana bardzo ładnie, bardzo porządnie i bardzo niekontrowersyjnie. Narracja wpisuje się w raczej słabnący nurt neoliberalny i przebija przez nią wiara w tradycyjne amerykańskie wartości oraz mit amerykańskiego snu. Słyszałem opinie o tym że wyjaśnia w jakiś sposób sukcesy Trumpa, no i trochę jest to prawda z tym że wyjaśnienie jest częściowe. Na pewno jest to odświeżenie lekko zakurzonej optyki patrzenia na nierówności i mobilność społeczną. Perspektywa środowiska, które pozbawione było mocnego głosu i szerokiego zainteresowania.

Tytuł: Buszujący w barszczu
Autor: Konstanty Usenko
Gatunek: Muzyka
★★★★★★★★★☆

Opowieść jest bardzo adekwatnie zadedykowana „Zakładnikom zimnej wojny, ofiarom geopolitycznych ustawek”

Jest to druga część opowieści o ruskiej muzyce undergroundu.
Usenko prowadzi narrację o tym co stoi za trendami, które wywiodły się z rockowych kontestatorów i prekursorów muzyki niezależnej po upadku ZSRR.
Dla odmiany, po pierwszej książce głównie o ruskim rocku, tym razem na warsztacie post-punk, elektronika i rapsy. Taki eklektyzm broni się bardzo dobrze, w końcu wszystko to jest do cna przesiąknięte ruską duszą, mistyką i melancholią. Kultura niezależna jest wszak odzwierciedleniem kolektywnej duszy narodu, reakcją na zmiany od geopolitycznych do lokalnych. Najciekawsze rzeczy dzieją się w trasz kulturze, a autor jest bardzo kompetentnym przewodnikiem.
No i ja czytając tę książkę siedziałem drugą ręką w youtubie a moja lista obserwowanych artystów rozrosła się znacznie. I chociażby z tego powodu polecam.

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Autor: Swietłana Aleksijewicz
Gatunek: Reportaż
★★★★★★★★☆☆

Zbiór monologów ludzi związanych z katastrofą czarnobylską – strażaków, wojskowych, rodzin ofiar, mieszkańców zony, lekarzy, naukowców, pracowników społecznych, polityków…
Książka opowiada o rozległych skutkach społecznych tego wydarzenia, destrukcji środowiska i losie rasy która jest w stanie stworzyć narzędzia własnej zagłady.
Z pojedynczych historii wyłania się obraz przeobrażeń w zbiorowej świadomości narodu białoruskiego.

Nie polecam audiobooka czytanego przez Krystynę Czubównę. Nie potrafi dobrze oddać emocji przeciekających przez słowa. Czasami musiałem zatrzymać nagranie na jakimś zdaniu i powtórzyć w myślach żeby poczuć autentyczną grozę sytuacji i postawić do pionu włosy na całym ciele.

#bookmeter #ekonomia #socjologia #reportaz #muzykarosyjska