117 + 1 = 118 Tytuł:…

117 + 1 = 118

Tytuł: Finansowa Forteca
Autor: Marcin Iwuć
Gatunek: poradnik
ISBN: 9788395846809
Ocena: ★★★★★★★★☆☆

Książka jest poświęcona tematyce projektowania finansów osobistych. Można ją potraktować jak syntezę (aż 800 stron) sposobów zarządzania nadwyżkami kapitału na potrzeby własne. Autor tłumaczy ją na zasadzie tytułowej fortecy, którą dzieli na trzy zasadnicze portfele – poduszkę finansową, portfel długoterminowy, portfel ofensywny. Każdy z nich ma inne cele, założenia i sugerowane przez autora sposoby lokowania pieniędzy w ich ramach. Otrzymujemy bardzo dużo praktycznych porad na różnym poziomie ogólności. Autor wielokrotnie zwraca się bardzo bezpośrednio do czytelnika, używa prostego (nigdy prostackiego) języka i bardzo lubi tłumaczyć na przykładach, symulacjach swoje tezy. Często też dzieli się swoimi własnymi doświadczeniami, czy strategiami inwestycyjnymi jakie realizuje.

Dostajemy masę informacji na przeróżne klasy aktywów. Akcje, obligacje, złoto, nieruchomości, przedmioty kolekcjonerskie, etc. Autor niektóre opisuje dłużej, niektóre krócej, bo uczciwie przyznaje, że na nich się nie zna (np. na dziełach sztuki). Mamy wiele wykresów, ilustracji. Ogólnie forma graficzna jest świetna (mimo bezbekowych komiksów :v). Po każdym rozdziale mamy podsumowanie i serię pytań, na które możemy napisać odpowiedź pod spodem.

Marcin Iwuć nie jest w dziedzinie edukacji finansowej anonimowy. Wydaje mi się, że obok Michała Szafrańskiego („Finansowy Ninja”), jest najbardziej popularnym blogerem w Polsce w tej kategorii. Zdecydowałem się właśnie na jego pozycję, bo po prostu zyskałem do niego większą sympatię, niż do Szafrańskiego po przesłuchaniu kilku podcastów obu panów, przy czym nie deprecjonuję MSz. Za Iwuciem przemawia to, że posiada certyfikat CFA i kilka lat pracował jako zarządzający w TFI. Preferuje bezpieczny sposób zarządzania swoimi finansami, nie spekuluje, woli długoterminowe inwestycje. Nie jest to jakaś szarlataneria w stylu „zostań milionerem w pół roku dzięki wstawaniu o 4tej rano” xd. Polecam, będę wracał do poszczególnych rozdziałów.

Tą książką rozpoczynam drugie ze swoich książkowych założeń na 2021. Pierwszym jest przeczytanie tych 52 książek, drugim jest to, aby 15 z nich było z tematyki finansowej. Tę pozycję traktuję jako entry level do inwestowania, gospodarowaniem oszczędnościami i niejako ramową pozycję. Dalej będę korzystał z książek z tej listy, już mam kilka następnych na półce, ale jestem otwarty na rekomendacje 🙂

5/52, 1/15 w bloku finansowym 2021

#bookmeter #ksiazki #ekonomia #finanseosobiste