1435 + 1 = 1436 Tytuł:…

1435 + 1 = 1436

Tytuł: Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta
Autor: Jan Mencwel
Gatunek: reportaż
ISBN: 9788366586253
Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

To jest ważna książka, pewnie też dlatego, że traktuje o głośnym, medialnym, temacie. Tym bardziej szkoda, że przeszła trochę bez echa – ale z drugiej strony, ile tego rodzaju spraw miało swoje 5 minut a teraz nikt o nich nie pamięta?

Jest to kolejny przykład na to, że działania władz, czy to samorządowych, czy ogólnokrajowych jest nakierowana nie do końca na to, co trzeba. W tle tzw. tematów zastępczych często dzieją się dramaty. Niezależnie od tego czy chodzi o drugiego człowieka czy o przyrodę. Dużą zaletą książki jest to, że autor pokazuje ludzi, którzy walczą o swoje otoczenie. Że można nie wychodzić z założenia, „że i tak się nie uda”. To jest coś, czego nam jako społeczeństwu w dalszym ciągu brakuje – i zmiana tego nastawienia potrwa jeszcze niestety bardzo długo.

Do tego całość jest podbudowana dość solidną warstwą dowodowo-naukową, choć o niektórych źródłach lepiej byłoby nie wspominać. Niestety łączenie reportażu z publikacjami naukowymi nie zawsze wychodzi idealnie, są tu fragmenty dość toporne, przez które ciężko przebrnąć. W nie do końca przemyślany sposób dorzucono do tej książki zdjęcia – raz, że są czarno-białe i zajmują za dużo miejsca, to na dodatek czasem pojawiają się bez kontekstu, w absolutnie losowe miejsca.

Na minus muszę też zaliczyć niestety dogmatyczność, bardzo mocne przekonanie o własnej racji, co jest niestety częstą przypadłością miejskich aktywistów, do których autor się zalicza. Kategoryczne sądy czy rzekomo „proste” recepty nie są tu rzadkością, często rzucane bez próby spojrzenia na nie z innej strony. A niektóre są wprost wyjęte z lewej strony politycznego Twittera, co na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu.

Mimo tych wszystkich wad wymienionych wyżej, to jak najbardziej warto.

Polecam i pozdrawiam, Piotr Fronczewski.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #ekonomia #reportaz