Historia kulinariów w sztuce…

Historia kulinariów w sztuce cz. 3
Fasola do Europy została sprowadzona po raz pierwszy przez Hiszpanię i Portugalię w 1506 roku. Wcześniej Krzysztof Kolumb podczas swoich wypraw spotkał tę roślinę na Bahamach. Jednak jej rozpowszechnienie na starym kontynencie miało miejsce dopiero po ekspedycji Francisco Pizarro w Peru w 1528 roku. Przed tym okresem w Europie eksploatowano i hodowano inne rośliny z rodziny Fabaceae (bobowatych). Należały do nich bób (Vicia faba), soczewica (Lens culinaris), ciecierzyca (Cicer arietinum) czy soja (Glycine max).
Na poniższym obrazie Annibale Caracciego „Mangiefagioli” [Zjadacz fasoli] można dojrzeć, co nie powinno dziwić zważywszy na tytuł, człowieka spożywającego danie z fasoli. Sławny Bolończyk na tym naturalistycznym dziele (namalowanym w latach 1584-85) zarysowuje nam ujęcie na posiłek człowieka pracy. Wszystko jest tutaj proste i surowe – strój bohatera, drewniana łyżka, matowe, „ziemiste” barwy, perspektywa. Także posiłek składający się z tytułowej fasoli, pieczywa, crostaty warzywnej, wina oraz przedstawiciela rodzaju Alium, prawdopodobnie cebulę siedmiolatkę (Allium fistulosum), wydaje się niewykwintny.
Poza barokowo-realistycznym wydźwiękiem obraz ten pokazuje, iż już 60 lat po sprowadzeniu do Europy novum, jakim niewątpliwie była fasola, stała się ona podstawowym posiłkiem nizin społecznych. Dla porównania ziemniak (Solanum tuberosum) stał się popularnym posiłkiem dopiero w drugiej połowie XVIII wieku!

Zapraszam do lektury artykułów poświęconych przyprawom „Z Nowego Świata”:
-ziele angielskie https://www.gulosus.pl/ziele-niby-angielskie/
-fasola tonka https://www.gulosus.pl/fasola-tonka/

#gulosus
#sztuka #historia #historiasztuki #ekonomia #przyprawy #ogrodnictwo #warzywa #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #gotowanie #kuchnia #wlochy #kuchniawloska #peru