Jeżeli ktoś uważa, że…

Jeżeli ktoś uważa, że #gwiazdowski w swoim programie nie oferuje niczego dobrego, że proponowane reformy nic nie zmienią, albo że to „dalej socjalizm” tylko trochę mniejszy, to dal takich osób mam poniższą notkę:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniam pracowników, ale mam kilkunastu podwykonawców.

W tym momencie zlecając podwykonawstwo muszę wypełniać swój własny PIT-36, do tego co miesiąc PIT-5, cztery druczki ZUSowskie, PIT-4 oraz PIT-8 (w przypadku małych zleceń poniżej 200 zł/miesiąc). Do tego corocznie muszę wypełniać PIT-11 dla każdego pracownika i wykonawcy, a oni sami muszą wypełniać PIT-37. Ponadto VAT-7 co miesiąc. Ach tak, od ponad roku jest jeszcze JPK.

Co płatności, co miesiąc muszę rozliczać i osobno opłacać podatek z tytułu PIT-5 (za siebie), PIT-4 (za pracowników i podwykonawców) oraz PIT-8 (ryczałtowe kwoty poniżej 200 zł). Co kwartał jest jeszcze oczywiście VAT. W kwestiach odliczeń VAT nigdy do końca nie wiem, czy dany produkt/daną usługę mogę rzeczywiście wliczyć w poczet działalności. A już w kwestii lokalu, gdy pracuje się np. z domu, to przepisy są tak niejasne, że lepiej sobie darować i oddać pieniądze walkowerem

Jestem mikro-przedsiębiorcą i wolę nie wiedzieć, jak ta papierologia wygląda w firmach zatrudniających 200+ pracowników/podwykonawców/stażystów, itd.

Po ew. wprowadzeniu pomysłów Gwiazdowskiego:

W przypadku wprowadzenia podatku przychodowego to firma płaci podatek za całość zysku i na tym sprawa się zamyka. Nie trzeba płacić osobnego podatku od każdego pracownika i podwykonawcy, nie trzeba wypełniać PIT-11, a osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w ogóle nie muszą zajmować się sprawami podatkowymi, bo ich one nie dotyczą. Duże oszczędności dla małych przedsiębiorców w zakresie księgowości i dla budżetu, ponieważ koszty prowadzenia tak prostego systemu podatkowego są niebagatelnie niższe, niż tego obecnego.

Po wprowadzeniu emerytury obywatelskiej ZUS z czasem (po obsłużeniu osób ze starego systemu) przestaniem mieć rację bytu.Kolejne oszczędności, poza tym znaczne uproszczenie systemu i tym razem pewność, że nikt „nie zostanie na lodzie” (emerytura obywatelska przysługuje każdemu).

Oszczędności w firmach pozwolą na:
a) inwestycje w innowacje
b) zaoferowanie wyższych wynagrodzeń
c) obniżenie cen produktów i usług.

Przy obniżeniu VAT do 16% różnice będą kolosalne, ponieważ zmiany w VAT powodują efekt domina – jeśli przedsiębiorstwo wydobywające materiały może obniżyć cenę to producent podzespołów również może to zrobić (a zrobi, jeśli istnieje konkurencja na rynku), jeśli producent podzespołów może obniży cenę to hurtownia też może, jeśli hurtownia może to producent urządzeń też może, jeśli producent urządzeń to hurtownia urządzeń, jeśli hurtownia urządzeń to usługodawca z nich korzystający, jeśli usługodawca (podwykonawca) to główny wykonawca, jeśli wykonawca to detalista. I w ten sposób każdy może (choć oczywiście nie musi, to zależy również od sytuacji każdej z branż uczestniczących w tym łańcuszku) odjąć swój kawałek ceny, dzięki czemu końcowy efekt może być naprawdę zaskakujący ilościowo.

To dalej prowadzi do zwiększenia siły nabywczej pieniądza i bogacenia społeczeństwa. W ostatecznym rozrachunku może się więc okazać, że w wyniku deflacji proponowana emerytura obywatelska (minimum socjalne) starczy na całkiem wygodne życie emeryta.

#ekonomia #gospodarka #wolnyrynek #wybory