Sprawdź cenę jakiegokolwiek…

Sprawdź cenę jakiegokolwiek aktywa, akcji, obligacji, nieruchomości na całym świecie, ziemi, niektórych surowców, krypto, funduszy, sztuki i innych.

W ciągu 10 lat ,,dodruku” polityki luzowania ilościowego nastąpił największy gangbang przeciętnego pracownika i transfer bogactwa do wąskiej grupy.

Przeciętny zjadacz chleba z Polski czy jakiegokolwiek kraju nie posiadał żadnych z rzeczy które zostały napompowane tanim pieniądzem.

W USA jeszcze w jakiś sposób korzystaja zwykli ludzie w ten sposób ze maja realne środki na kontach emerytalnych typu 401k czy IRA wiec to rosło z całym rynkiem i cześć się dorobiła.

W 2008 roku system bankowy całego świata był dni a może nawet godziny od totalnego collapsu. Zamrożenie runku międzybankowego, nikt nie wie co jest komu i ile winien. Ogolnoswiatowy run na banki i cała światowa gospodarka wróciłaby do epoki kamienia łupanego. Oglądałem wywiady z ludźmi z FED i podobno w najbardziej krytycznym dniu kryzysu zanim ogłoszono plan ratunkowy w ciągu jednego dnia z systemu bankowego USA zostało wycofywane elektronicznie kilka trylionów USD, spory procent PKB.

Kosztem tego było wywołanie bezprecedensowej w historii inflacji aktywów inwestycyjnych i towarów luksusowych.

Zyskiem to ze nie załamała się światowa gospodarka i nie było hiperinflacji chlebka i masełka.

Jednak dla przeciętnego człowieka jego oszczędności i siła nabywcza dla aktywów finansowych spadła robiąc szybkie wyliczenie na tyle koperty o 80%.

Szczególnie w sektorze spółek technologicznych gdzie zwroty były 10-20x i więcej czy mini banki w formie rynku sztuki cyz krypto.

Pieniądz szukał ujścia gdziekolwiek, napompowano rynek whisky i innych napojów, sztuki, zabytkowych samochodów, fala dotarła do krypto i wielu innych niszowych dziedzin.

W tym samym czasie dług zwiększono znacznie ponad to co było w 2008 roku, dolozono instrumentów finansowych i jeszcze bardziej zagęszczono rynek powiązań między podmiotami.

W obecnej sytuacji długi stały się niespłacalne.

Kilkanaście procent spółek z światowego top kilku tysięcy zarabia mniej niż potrzebuje na spłatę odsetek czyli nowy dług jest zaciągany na spłatę starego.

W indeksie małych spółek Russel już ponad 30% notuje straty ( stały trend od lat 80 gdzie zaczynało się od kilku %).

Tymczasem z dużych graczy tylko FED zaczął podwyższać stopy % i prawdopodobnie pod presja wstrzyma podwyżki i QT a nawet powróci do luzowania.

ECB miało już kilka miesięcy temu skończyć z dodrukowanie a bilans nadal im się zwiększa i Draghi ostatnio powiedział ze jeszcze potrzeba wiedej stymulusy. 10 lat druku a Niemcy wpadają w recesje przy ujemnych stopach, najgorsza sytuacja od 2014 i koleje wskaźniki potwierdzają głębsza recesje. Cała Europa ma już niemal zerowy wzrost i w tym roku wiele krajów wejdzie na -. Przy niespotykanym dodruku! Co będzie jak jebnie ostro a nie ma jak obniżać stup procentowych bo już są ujemny?

Ciekawe czasy.

#gospodarka #pieniadze #ekonomia #inwestycje #fed #kryptowaluty