Taka ciekawostka: 25 marca…

Taka ciekawostka: 25 marca Sąd Najwyższy wyda wyrok w sprawie głównych problemów dotyczących frankowiczów. Nie wdając się w szczegóły, po ujednoliceniu orzecznictwa na ich korzyść, będą mieli z górki w procesach o unieważnienie zaciągniętych kredytów. Puff, kredyt był, kredytu nie ma – dokładnie tak proste to się stanie.

Co na to banki? Dotychczas broniły się jak mogły. Najpierw wykombinowały, że będą pozywać (byłych) frankowiczów, którzy wygrali procesy o odszkodowanie za „korzystanie z kapitału”. Jednak wysiłki te okazały się marne – sądy z hukiem oddaliły pierwsze pozwy banków.

Co teraz robią banki? W zasadzie to zaakceptowały rzeczywistość. Będą musiały liczyć się z sytuacją, w których kredyty nagle nie będą musiały być kontynuowane, a ich żądanie zwrotu niespłaconego kapitału jest przedawnione. A więc bank np. pożyczył 500 tys. zł, frankowicz spłacił ze 200k z tego, potem proces, unieważnienie i żadnych dalszych roszczeń banku nie ma i być nie może.

Upraszczam, ale o to mniej więcej chodzi.

Jakie będą tego skutki? I tu zaczyna się robić ciekawie.

1/ Banki już aktualizują odpisy na przegrane procesy i dziury z niespłaconych kredytów. Spodziewają się najazdu polskiej, frankowej husarii na sądy. Dużo zależy od banku, ale to są koszty rzędów miliardów złotych. Na każdy bank.

2/ Frankowicze oczywiście git majonez. Nic tylko składać wniosek do najbliższego sądu.

3/ NBP już się zastanawia co z tym fantem uczynić. Nie będzie pomocy rządowej dla banków, bo to za duża kasa, której w budżecie nie ma. A banki przez pandemię i słaby obieg pieniądza zostały mocno poturbowane.

Jednym z pomysłów jest… podniesienie stóp procentowych. Co spowoduje zwiększenie oprocentowania depozytów (zatrzyma w bankach gotówkę), ale też rat kredytów (banki będą mogły zarobić).

I tu dochodzimy do konkluzji: finalnie za frankowiczów mogą zapłacić… złotówkowicze. A Ci, co pobrali kredyty ostatnio na zerowych stopach i wysokich marżach, szczególnie dostaną po dupie.

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny #frankowicze #ciekawostki #ekonomia #gospodarka